Ulazno/izlazne trake na naplatnim stanicama, na kojima je moguće korišćenje uređaja za ENP označene su promenljivom svetlosnom signalizacijom koja se nalazi na nadstrešnicama iznad ulazno/izlaznih traka. Prilikom ulaska u traku za elektronsku naplatu putarine, potrebno je sačekati da se mehanička barijera (rampa) spusti, nakon izvršene transakcije za vozilo ispred. Nakon ulaska u traku za elektronsku naplatu putarine, i na ulazu i na izlazu sa autoputa, uređaj odašilje zvučne signale koji obaveštavaju učesnika u saobraćaju o uspešnosti registrovanja uređaja. Ukoliko se oglasi zvučni signal sa jednim bipom, znači da je transakcija obavljena uspešno i vozilo može nastaviti dalje kretanje. Ukoliko se oglasi zvučni signal sa dva bipa, transakcija je obavljena uspešno, ali na uređaju za ENP registrovano je nedovoljno sredstava za sledeći prolazak autoputem (pripejd) te se preporučuje da se pre ponovnog korišćenja autoputa izvrši dopuna. Ukoliko se oglasi zvučni signal sa četiri bipa, vozilo se mora odmah zaustaviti, jer ne može koristiti elektronsku naplatu putarine iz sledećih razloga: uređaj je registrovan na „crnoj listi“ i kao takav je neupotrebljiv ili sistem registruje nedostatak sredstava na uređaju za ENP za plaćanje putarine, u pripejd sistemu. Ukoliko vozilo bez obzira na zvučno upozorenje od četiri bipa pokuša da napusti ENP traku, mehanička barijera neće dozvoliti prolazak i može doći do oštećenja vozila. Ukoliko se ne oglasi zvučni signal, uređaj za ENP nije registrovan, učesnik u saobraćaju mora zaustaviti vozilo i potražiti pomoć ovlašćenog lica. Bez dozvole i asistencije ovlašćenog lica zabranjeno je kretanje unazad i prelazak iz jedne u drugu naplatnu traku.
U uslovima maksimalne opterećenosti saobraćaja na naplatnim stanicama postoji mogućnost da se saobraćajne trake rezervisane za ENP pretvore u prolaze kombinovanog režima rada - naizmenična svetlosna signalizacija za elektronsku i manuelnu naplatu, na kojima se putarina može platiti uređajem za ENP, gotovinom ili platnim karticama, a sve u svrhu osiguravanja maksimalne protočnosti saobraćaja na naplatnim stanicama. Nosač taga mora biti zalepljen na unutrašnju stranu vetrobranskog stakla u polju oko retrovizora. TAG je personalizovani elektronski uređaj koji se montira iza vetrobranskog stakla u vozilima i koji korišćenjem tehnologije namenske komunikacije kratkog dometa komunicira sa odgovarajućim uređajem na naplatnoj traci. Kroz komunikaciju se izvršava proces verifikacije podataka i nakon toga, automatsko elektronsko plaćanje putarine. Istovremeno sa vremenom i mestom ulaska vozila, sistem skladišti i sliku svakog vozila koje je ušlo u sistem. Nivo naplatne stanice prikuplja i u kriptovanom obliku čuva podatke o transakcijama iz svih naplatnih traka, vrši njihovu obradu i zatim ih prosleđuje na centralni nivo gde se sabiraju i u centralnom računaru obrađuju svi podaci za ceo naplatni sistem. Trake na naplatnim stanicama koje imaju upaljen znak ENP su trake na kojima možete koristiti TAG uređaj. U slučaju da se plaćanje putarine vrši gotovinom ili platnim karticama, korisnik TAG uređaja je u obavezi da isti stavi u zaštitnu kutiju kako ne bi došlo do očitavanja uređaja.
Svaka ENP traka poseduje elektronski displej na kojem učesnik u saobraćaju može videti
sledeće informacije:
Zapis na uređaju za ENP sa ulazne stanice u odnosu na izlaznu stanicu ne sme biti stariji od 24 sata (vremenski istekao ulaz). U tom slučaju, korisniku se naplaćuje cena za najdužu relaciju na određenoj deonici i troškovi vanrednog postupka. Jedan uređaj za ENP konfigurisan za 1. kategoriju vozila moguće je koristiti u više vozila navedene kategorije, dok su uređaji za ENP konfigurisani za 2,3. ili 4. kategoriju neprenosivi i vezani za registarske oznake vozila. U slučaju da se plaćanje putarine vrši gotovinom ili platnim karticama, kao i da se u vozilu nalazi više TAG uređaja, korisnik je u obavezi da uređaj za ENP koji ne koristi stavi u zaštitnu kutiju kako ne bi došlo do očitavanja uređaja.
Do smetnji u funkcionisanju uređaja za ENP, može doći u sledećim slučajevima:
Moguće je podneti reklamaciju na ispravnost uređaja za ENP na naplatnim stanicama i na prodajnim mestima ovlašćenih distributera. Ukoliko se nakon provere ovlašćenih lica iz službe za obradu reklamacija utvrdi da očitavаnje uređaja za ENP nije moguće, a da kvar nije nastao usled fizičkog oštećenja i ukoliko nakon popunjavanja obrasca “Reklamacija na ispravnost uređaja za ENP”, korisnik uređaja za ENP potpiše saglasnost o uslovima za zamenu uređaja, isti će biti zamenjen. Zamena neispravnog TAG uređaja će se vršiti samo ukoliko nije prošlo dve godine od datuma sklapanja Ugovora o kupovini .